keep it dark (snidegrrl) wrote,
keep it dark
snidegrrl

Whingeology

$176 for ONE of my textbooks. Nothing else comes close but there are a number of other $20-ish supplements I am required to buy. How do they get away with this? I can find the right edition on Amazon for $119.00 used, but before I do that I have to make sure they don't bundle the new one with something I really need - which they purposefully, IMHO, obscure on the bookstore web site. Still.

One hundred and seventy six. Dollars.

I better loooove this class.

Also, my tutoree called me last week, and I forgot to mention it. She called to thank me because she passed!! I am so relieved. I am also relieved that she is taking math this semester and not anatomy.
Tags: class, rant
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Comments allowed for friends only

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

    Your IP address will be recorded 

  • 4 comments